reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

بررسي ده ويژگي خاص ويندوز 10

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

ترجمه و تاليف: محمد رضا شكري
سطح: مقدماتي

در باره ويندوز 10

ويندوز 10، آخرين نگارش سيستم عامل هاي ساخته شده توسط شركت مايكروسافت است. در طول ساليان گدشته، نگارش هاي مختلفي از ويندوز عرضه شده كه مشهورترين آنها، Windows 8 (عرضه شده در سال 2012)، Windows 7 (عرضه شده در سال 2009)، Windows Vista (عرضه شده در سال 2006)، ويندوزXP (عرضه شده در سال 2001) هستند. شايد يكي از تفاوتهاي مهم ويندوز 10 با نسخه هاي قبلي در اين باشد كه آنها روي نوت بوك ها و پي سي ها اجرا مي شدند ولي ويندوز 10 روي تبلت ها هم به خوبي اجرا مي شود.

سيستم عامل، نرم افزاري است كه نرم افزار و سخت افزار يك كامپيوتر را مديريت مي كند و بدون آن ، كامپيوتر قابل استفاده نيست.

تفاوت ويندوز 10 با ساير نسخه ها در كجاست؟
بسياري از كاربران، در مورد ويندوز 8 اين عقيده را داشتند كه گيج كننده بوده و كاركردن با آن مشكل است. مايكروسافت ويندوز 10 را طوري ايجاد كرده كه علاوه بر شبيه بودن كار آن با نگارش هاي قبلي، تفائت هايي هم در جهت سادگي داشته باشد. در واقع ويندوز 10 داراي تعدادي خصوصيت جالب است كه در اين مقاله آنها را بررسي مي كنيم:

منوي استارت (Start menu)

در ويندوز 10 از نوع كاربر پسندتر منوي استارت نسبت به ويندوز 8 استفاده مي شود. اين منو باز تر شده تا بتواند برنامه هاي مفيد و مورد نياز كاربر را در خود جاي بدهد.

the Start menu in Windows 10

مرورگر Microsoft Edge

اين مرورگر، با هدف بهره مند ساختن كاربران از نرم افزاري به روز تر از Internet Explorer ايجاد شده و سريعتر، امن تر و شامل تعداد بيشتري قابليت جديد مي باشد. قرار است به مرور، Microsoft Edge جايگزين Internet Explorer گردد ولي در حال حاضر، ويندوز 10 شامل هر دو نسخه مي باشد و همچنين كاربر مي تواند نرم افزارهاي ديگري را نيز نصب كند.

Microsoft Edge
آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 10:31 ادامه مطلب...
 

استفاده از Sparkline ها در اکسل

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

Sparkline  که برای نخستین بار در آفیس 2010 عرضه شده است یک نمودار کوچک است که در یک سلول جا می گیرد و به ما امکان دیدن روند داده های وارد شده در سولهای مجاور را می دهد. به شکل زیر دقت کنید. اطلاعات مربوط به سود چند ماه از یک موسسه فرضی را مشاهده می کنید و Sparkline رسم شده را هم می توانید در سلول H2 ببینید. اگرچه یک نمودار کامل نیست ولی می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد.

برای اضافه کردن یک Sparkline می توان از دکمه های مربوط به این کار در لبه Insert برنامه اکسل استفاده کرد.قابلیتهای بررسی شده در این مقاله قطعا فقط بخش کوچکی از قابلیتهای برنامه های جدید آفیس 2010 هستند ولی می توانند بسیار مفید و کارا باشند. با کمی جستجو در این برنامه می توانید قابلیتهای جدید دیگری هم بیابید و از آنها لذت ببرید!

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:17
 

تفاوت route و nat چيست؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدرضا شكري

سطح: متوسط

در nat وقتي بسته اي كه ارسال شده به مقصد مي رسد، تغييراتي روي heading هاي آن ايجاد شده (Source IP). يعني وقتي بسته با nat ارسال مي شود، گيرنده نمي تواند متوجه شود اين بسته را چه كسي برایش فرستاده است.

البته يک IP براي گيرنده ارسال ميشود اما آن IP، IP فرستنده نيست، IP روتری است كه بین راه heading بسته را تغيير داده است.
اين كار براي امنيت شبكه انجام ميشود، مثلا گيرنده نمي تواند range IP هاي شبكه ي محلي ما را بفهمد، يا IP خود ما رو بداند.
در routing بسته بدون هيچ تغييري در heading ها ارسال مي شود و به دست گيرنده مي رسد.
وقتي كه بسته اي از يك شبكه محلي به اينترنت ارسال مي شود، اين بسته nat مي شود اما اگر از اينترنت بخواهد بسته اي به سمت کامپیوتر ما بياید route مي شود كه ما مي توانيم IP را دقيقا ببينيم.
اين مطلب را مي توانيد با پينگ دادن به يک IP valid در اينترنت تست كنيد، مثلا گوگل را ping كنيد. مي بينيد كه شما مي توانيد IP گوگل را ببينيد اما گوگل نمي تواند IPدقيق شما رو ببيند و فقط يک Valid IP كه احتمالا مربوط به ISP شماست را مي بيند و جوابش را به سمت آن مي فرستد و ISP جواب گوگل را به شما خواهد داد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 11:24
 

آموزش تصويري سوکت زدن کابل شبكه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

براي آماده كردن يك كابل CAT 5، معمولا نياز به يك دستگاه كابل زني يا crimper (نظير شكل 1) داريم. اين دستگاهها در انواع ارزان و گران موجودند ولي كارآيي انواع گرانتر معمولا بهتر و عمر آنها بالاتر است. به هر صورت گذشته از قیمت، داشتن ابزار برش بر روی خود دستگاه و همینطور امکان سوکت زدن کابلهای تلفن از دیگر خصوصیات مناسب دستگاه می باشد.پس از انجام کار هم به یک تستر شبکه برای بررسی درستی کار نیاز داریم.

در اینجا نحوه سوکت زدن کابلهای Cat5 یا Cat6 را با سوکت مخصوص آن که RJ45 نام دارد بررسی خواهیم کرد.

 

ادامه مطلب...
 

بازگرداندن برنامه Disk Cleanup در ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

اگر بخواهید از تعداد فایلهای اضافی روی هارد دیسک خود بکاهید و سرعت اجرای برنامه ها را افزایش دهید یکی از بهترین برنامه ها، برنامه Disk Cleanup است که در چند نسخه اخیر ویندوز همواره همراه آن بوده است ولی در Windows Server 2008 این برنامه را در بین برنامه های پیش فرض سیستم پیدا نمی کنید!

برای استفاده از برنامه Disk Cleanup نیاز به اضافه کردن آن و در واقع نصب آن در ویندوز دارید. در واقع در Windows Server 2008 بسیاری از برنامه هایی که در ویندوز 7 وجود داشت به صورت پیش فرض وجود ندارد. این برنامه ها که شامل تعداد زیادی از System Toolsها، اجرا کننده های Multimedia و... هستند.

باید یکی از feature های موجود در آن با نام desktop experience را فعال کنیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

1. از منوی start، قسمت Administrative Tools و از آن Server Manager را انتخاب کنید.
2. از Server Manager، روی Add Features در قسمت Features Summary کلیک کنید.
3. در ویزارد Add Features، قسمت Desktop Experience option را انتخاب کنید.
4. روی Next کلیک کنید و سپس Install را کلیک کنید.
5. وقتی نصب تکمیل شد، روی Close کلیک کنید و سپس Server Manager را ببندید.
6. برای انجام کامل تغییرات کامپیوتر را restart کنید.

 

مجازی سازی (virtualization) چیست؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

مجازی سازی (virtualization) به مفهوم راه اندازی چند سیستم عامل منطقی یا مجازی به صورت همزمان بر روی یک ماشین فیزیکی (کامپیوتر) است. مسلم است که روی یک کامپیوتر به صورت معمول در یک زمان نمی توان بیش از یک سیستم عامل را راه اندازی کرد و به همین دلیل لازم است برای ارائه هر سرویسی در شبکه یک سرور مجزا خریداری نمود که این کار هزینه های بالایی دارد. برای روشن شدن کامل موضوع مثالی می زنم: فرض کنید که قرار است در یک شرکت با تعداد کاربران متوسط (بین 20 تا 100 کاربر) یک شبکه کامپیوتری مایکروسافتی (که در کشور ما بسیار معمول است) راه اندازی کرد. به نظر شما چه تعداد سرور برای این سازمان لازم است؟

در حالت معمول، سرورهای زیر مورد نیازند: یک سرور برای سرویس اکتیو دایرکتوری به همراه DNS و DHCP ، سرور دیگری به عنوان Additional Active Directory، سرور دیگری برای SQL و یا بانک اطلاعاتی دیگری که اطلاعات سازمان و برنامه های نظیر مالی، اداری، اتوماسیون و ... در آن نگهداری شوند، سرور چهارم را می توان برای نگهداری فایلهای کاربران (Fileserver) در نظر گرفت. سرور دیگری هم برای نگهداری بکاپ های بانکهای اطلاعاتی و نظایر آن به کار می رود، سرور ششم را می توان برای Web Server و دیگری را برای Mail Server در نظر گرفت و...

پر واضح است که هر سازمانی این تعداد سرور را ندارد و یا ممکن است Admin در یک شبکه کامپیوتری چند سرویس را روی یک ویندوز راه اندازی کند (که البته اصلا توصیه نمی شود) ولی در هر حال در همین حدود سرور مورد نیاز می باشد که می توان با استفاده از برنامه های مجازی ساز، برای مثال 6 سرور بالا را در دو کامپیوتر سازماندهی و راه اندازی کرد.

یکی از شرکتهایی که در این زمینه  دارای سوابق طولانی است و برنامه بسیار عالی نیز تدارک دیده است، شرکت VMWare می باشد. از دیگر شرکتهای فعال در این زمینه نیز می توان به Citrix و Microsoft اشاره نمود.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 07 آبان 1393 ساعت 12:38
 


صفحه 2 از 17

فرم ورود به سایت

آمار سايت

Web
Analytics