reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی آموزش ویندوز 7 نوار وظیفه توانمند ویندوز 7

نوار وظیفه توانمند ویندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوار وظیفه (Task bar)  در ویندوز 7 قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به نوار وظیفه نسخه های قبلی ویندوز یافته است. کافیست ماوس را روی دکمه های روی Task bar نگهداریم تا پیش نمایشی از همه فایلهای باز ببینید! همچنین می توانید ترتیب دکمه های روی نوار کار را تغییر دهید.
اگر در حین کار بخواهید میز کار (Desktop) خود را ببینید کافیست ماوس را روی دکمه منتهی الیه سمت راست نوار کار(Show desktop)  نگهدارید. در این حالت پنجره های باز محو می شوند و می توانید آیکونها و میانبرها روی میز کار خود را ببینید. اگر روی دکمه Show Desktop کلیک کنید، همه پنجره های باز کمینه (Minimize) می شوند.
اگر می خواهید فقط روی یک پنجره تمرکز کنید آن را تکان دهید! درست متوجه شده اید. روی نوار (Title bar) عنوان آن کلیک کنید و آن کمی تکان دهید! تمام پنجره های باز دیگر به حالت کمینه (Minimize) در می آیند. حالا تکان دیگری به پنجره بدهید، می بینید که پنجره های دیگر به حالت عادی برمی گردند!
همچنین امکان کنار هم گذاشتن دو پنجره در کنار هم و مقایسه آنها به آسانی وجود دارد. برای این کار کافیست روی نوار عنوان هرکدام از پنجره ها کلیک کرده و آنها را به منتهی الیه سمت راست یا چپ صفحه drag  کنید.
آیا تا به حال برنامه ها را به منوی شروع Start پیچ pin کرده اید؟! این امکانی است که در ویندوزهای قبل از نسخه 7 وجود داشته است. شما این کار را در ویندوز 7 هم می توانید انجام دهید ولی قابلیت مشابه دیگری هم دارید که آن پیچ کردن برنامه ها به Task bar است! برای این کار کافیست روی آیکون برنامه مورد نظر کلیک راست نموده و دستور Pin to Taskbar را انتخاب کنید. در این حالت آیکون برنامه انتخاب شده همواره در Task bar نمایش داده خواهد شد.
شکل زیر نحوه پیچ کردن یک برنامه کاربردی را به منوی شروع یا نوار وظیفه نمایش می دهد.

 امکان جالب توجه دیگر، استفاده از لیست های پرش (Jump list) است که صرفه جویی قابل توجهی در زمان ایجاد می کند. کافیست روی دکمه های موجود در Task bar کلیک راست کنیم تا لیستی از آخرین موضوعات باز شده ببینیم. اگر آیتمهایی دارید که می خواهید در این لیست بمانند آنها را به لیست پرش پیچ کنید تا در آینده هم در دسترس باشند.
در شکل زیر لیست پرش نرم افزار اینترنت اکسپلورر را در یک کامپیوتر فرضی می بینید. بدیهی است  لیست پرش ویندوز شما با این تصویر متفاوت خواهد بود‍!

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 27 تیر 1389 ساعت 14:16